Biokompozit Panel Üretimi : Biopex


 Bu makalede BM içinden doğan örnek bir çalışmayı ele alacağız. Bitki atıklarını (kenevir odunu) ve mantar tohumunu (miselyum) kullanarak yapılan kompozit ürün, sıfır karbon ve dönüşümlü yapı malzemesi olan başta Biopex Panel veya her türlü kalıplamayla yapılan üretimi anlatacağız.

Dünya 3. Bin yılı başlarında çevreye zararlı endüstrileşme gibi, hatalı bir raydan nihayet çıkmaya başladı. Yeni Bin Yıl’ın getirdiği “Tungsten” raylara geçmeye hazırlanıyor. Gelecek treninin daha sağlam alt yapıya ihtiyacı vardır. Yeni yolun iki rayından birisi; BlockChain (BC) dijital teknolojisi, diğeri ise Biomimicry (BM) Bioendüstri yoluyla yeni doğan dönüşümlü sınai üretim yöntemiydi. 

 

İçinde olduğumuz Dünyanın 300 yıllık üretim modeliyle ölüm rampasına yaklaştığını gören bilim insanları, yeni iklim ve çevre inisiyatifi geliştirdiler. Çeşitli uluslararası toplantılarla 2050 yılı için kırmızı alarm verdiler. 20. Yy sonuna doğru tehlikenin tanımı için çok geniş bir mutabakat varken, yine de eski ve sorun üretim modeli sürdürülüyordu. Söyleme rağmen geçerli eylem ve alternatif çözüm henüz ortada yoktu. Makas değiştirelim isteğine uygun ray döşenmediği için sanayi treni ile yanlış yola devam edildi.

 

Ta ki 1997 yılında Montana Ormanlarında çalışan Janine Benyus (Doğa Bilimleri Yazarı) yazdığı BIOMIMICRY: Doğadan Esinlenen Yenilik kitabını yazana kadar… O bir milattı, gelecek için gerekli rayın temelini atmıştı. Yeni Paradigma ile; sürdürülebilir üretim, doğaldan şaşmadan yaşam ihtiyaçlarımızı karşılamayı öneriyordu. Sonraki yıllarda yine Amerika’da Biomimicry Enstitüsü kurularak eğitimlere başlanıldı.

Açılan bu yeni yolda çeşitli biyolojik ürünler üretildi. Bunlardan bizim projeyi ilgilendiren en önemli icat, New Jersey’de 2008 dünya ekonomik krizine denk gelen günlerde, başlayan üniversite projesi araştırmalarında ortaya çıkan Ecovative girişimi olmuştu.

0